V rámci naší on-line výuky používáme platformu ZOOM. Pojďme se nyní podívat na to, jak se na výuku připravit.

Základní předpoklady

Jednoduše řečeno: internetové připojení, počítač/notebook (v některých případech stačí i tablet nebo mobilní telefon), kameru (buď interní ve vašem zařízení, jako je např. notebook nebo externí) a pokud chcete být i dobře slyšet, tak externí mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem jako jsou  ta k mobilu. Sluchátka a mikrofon nejsou úplně nezbytná, ale pokud chcete komunikovat s lektorem nebo reagovat na ostatní účastníky, pak je opravdu lepší mít sluchátka s mikrofonem. Mikrofon ve vašem notebooku, je od vás vzdálený cca 0,5 m, zatímco mikrofon ve vašich sluchátkách je cca 10 – 15 cm od vašich úst, takže je vám potom lépe rozumět a současně se tím také eliminují zvuky a hluky ve vaší blízkosti. Dalším důvodem, proč používat sluchátka, je také to, že například v kanceláři nebo v místnosti nejste sami a nechcete rušit ostatní.

Kontrola internetového připojení

Pro kontrolu internetového připojení můžete vyzkoušet například službu https://www.rychlost.cz, kde se vám po kliknutí na tlačítko SPUSTIT TEST změří rychlost vašeho připojení. Dosahuje-li vaše připojení alespoň rychlosti 7Mbps a to jak u download (stahování) tak upload (nahrávání), pak je předpoklad, že by on-line výuka mohla probíhat spolehlivě. Pokud byste naměřili menší hodnotu, pak si zkontrolujte, zda je síla vašeho WIFI signálu maximální a případně se zkuste připojit pomocí ethernetového kabelu (klasický kabel pro internet). A opět proveďte opět měření. Pokud ani předchozí krok nepomůže, pak by bylo vhodnější najít si jiné místo s lepším připojením pro on-line výuku. Nebude se vám „sekat“ video a ostatní budou rozumět i vám. Tím budete mít lepší zážitek i užitek z on-line výuky.

Příprava ZOOM

Komunikační platforma ZOOM umožnuje připojit se do „on-line“ místnosti jak pomocí webového prohlížeče, tak pomocí aplikace. Rozhodně doporučujeme nainstalovat si aplikaci na váš počítač/notebook nebo mobilní aplikaci na váš tablet/mobil. Jak na to? Přejděte na stránku https://zoom.us/download#client_4meeting. Zde si stáhněte „Zoom Client for Meetings„.

zoom - stáhnutí aplikace

Následně po instalaci aplikace byste se měli dostat do stavu, kdy se vám aplikace spustí a zobrazí se následující okno.

zoom - úspěšné nainstalovaná aplikace a připravena pro výuku

Poté můžete s klidem aplikaci vypnout, protože je již nainstalovaná a je připravena pro další použití.

Začátek on-line výuky

Další krok – pošleme Vám do e-mailu link (adresu virtuální místnosti), na kterém bude probíhat on-line výuka v daný den nebo link naleznete v rámci vašeho předplaceného kurzu (tlačítko ZAHÁJENÍ SCHŮZKY V APLIKACI ZOOM). Po kliknutí na odkaz se vám otevře nová záložka v prohlížeči, která se vás zeptá, zda chcete pokračovat, resp. „chcete spustit aplikaci Zoom meetings„. Viz obrázek níže.

zoom - vyzva pro otevření aplikace z linku

Pokud kliknete na tlačítko ve výzvě prohlížeče „Spustit aplikaci Zoom Meetings„, tak se vám spustí aplikace. V případě, že se připojíte dříve než lektor, pak uvidíte informaci „Please wait for host…“ – to znamená, že vás aplikace informuje, že máte počkat, než se připojí lektor on-line kurzu. Viz obrázek níže.

zoom - ukázka čekání na lektora

Pokud se připojíte později než lektor, tak se dostanete buď do čekárny „Waiting room“ nebo přímo do „on-line místnosti„. V on-line místnosti můžete sledovat lektora a prezentaci. Většinou je lektor v prezentaci vnořen, ale někdy je zobrazen samostatně a sdílí ke sledování obrazovku, kde může být spuštěna prezentace. Dále tam může mít zobrazen například i „whiteboard“ neboli bílá tabule na poznámky nebo spouštět videa apod. Dále můžete komunikovat s ostatními i pomocí chatu. Takže pokud budete chtít položit nějaký dotaz, který „nehoří“, můžete jej zapsat do chatu a počkat si, až bude lektor na dotazy odpovídat.

Nejčastěji mají účastnici problémy s připojením zvuku – po připojení ZOOM Vám vyskočí okno s dotazem, zda se chcete připojit se zvukem … join with computer sound ...  – prosím, potvrďte to.

Při vstupu do „on-line místnosti“ tak budete mít automatické výchozí nastavení a to zapnutou kameru a ztlumený mikrofon. Ztlumený mikrofon je proto, že nechceme, abychom se hned na začátku všichni rušili. Až budete chtít mluvit, tak si zvuk povolíte (kliknete na ikonku s mikrofonem) a budete moci mluvit k ostatním. Když skončíte, tak si mikrofon opět vypnete.

Na závěr nám nezbývá než říci, že doufáme, že se vám bude Zoom dobře používat a budete mít kromě obsahově zajímavého školení i pozitivní zážitek z této on-line formy výuky.